Sadržaj
Folna kiselina, odnosno vitamin B, jedan je od važnih vitamina za općenito zdravlje organizma. Osim što osigurava normalno izvršavanje svih procesa tijela, također pomaže i u prevenciji određenih bolesti, a koristi se i u liječenju kod raznih problema u organizmu.
Ipak, najviše je važna u trudnoći, kada se gotovo uvijek preporuča kao dodatak prehrani trudnicama, jer ima velik utjecaj na zdrav rast i razvoj fetusa tijekom najranijih faza, a može pomoći u prevenciji raznih urođenih poremećaja. Folna kiselina također je tvar koja se može naći u mnogim namirnicama, pa ju je također veoma lako moguće unositi i kroz pravilnu i uravnoteženu prehranu.
Vitamin B za bolje zdravlje žene
Folna kiselina veoma je važna tvar za pravilno funkcioniranje organizma. S obzirom da se koristi za održavanje DNA i nesmetanom obavljanju svih funkcija u tijelu, njen nedostatak može uzrokovati cijeli niz problema. Upravo radi toga, koristi se i kao dodatak koji smanjuje rizik od nastanka raka debelog crijeva te raka dojke, a prema nekim istraživanjima također pomaže i u prevenciji srčanih bolesti i srčanog udara. Uz to, folna kiselina može pomoći i kod:
- prevencije gubitka sluha i oštećenja vida
- prevencije prijevremenih znakova starenja
Za zdravo dijete
Folna kiselina također je dodatak prehrani koji se preporučuje svim ženama koje su u ranim stadijima trudnoće ili pak planiraju trudnoću. Razlog tomu je što se upravo ona koristi u razvoju fetusa u prvim mjesecima trudnoće, pa je stoga veoma važno imati dobru zalihu u tijelu.
Ona može pomoći smanjiti rizik od spontanog pobačaja, što je pogotovo bitno kod trudnica koje su se i ranije susrele s takvim problemima. Uz to, u trudnoći pomaže u pravilnom razvoju neuralne cijevi kod bebe te uvelike smanjuje rizik od nastanka urođenih poremećaja, poput spine bidfide.
Pomoć u liječenju nekih bolesti
Folna kiselina također se može koristiti i kao pomoć u liječenju mnogih bolesti. Redovit unos u organizam smanjuje štetno djelovanje lijekova koji se koriste u ublažavanju simptoma artritisa i psorijaze, a može utjecati i na smanjenje osjećaja mučnine te povraćanja koji su česti kod tih lijekova.
Folna kiselina također se često koristi i kao:
- terapija za vitiligo (depigmentacije dijelova kože)
- kod problema s zdravljem zubnog mesa
- za smanjenje sindroma kroničnog umora
Bolesti jetre, alkoholizam i osteoporoza također se često liječe uz pomoć terapije koja uključuje i folnu kiselinu.
Pravilno doziranje folne kiseline
Uzimate li folnu kiselinu kroz dodatke prehrani, veoma je važno da pazite na pravilno doziranje. Prevelika doza može uzrokovati:
- grčeve u želucu
- mučninu
- plinove
- proljev
- osip
- nagle promjene raspoloženja
- probleme sa spavanjem
- tjeskobu
Uzimate li previše folne kiseline duže vrijeme, možete uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme i povećati rizik od srčanog udara te raka prostate i pluća. Maksimalna dnevna doza za zdravu osobu je oko 400 mikrograma, iako se u praksi obično uzima od 250 do 1000 mikrograma, ovisno o tome koji je razlog za njezino uzimanje. Ipak, za uzimanje doza većih od propisanih potrebno se posavjetovati s liječnikom.
Dodatak prehrani
Folnu je kiselinu u tijelo moguće unositi na dva načina:
- kroz dodatke prehrani
- kroz ciljano birane namirnice koje sadrže visok udio folne kiseline
S jedne strane, dodatci prehrani odlična su ideja ako se borite s bolestima ili simptomima ili pak samo brzo želite podići količinu folne kiseline u tijelu. Uz to, dodatci prehrani često sadrže i druge bitne sastojke i hranjive tvari, pa je povoljan učinak na tijelo jasan. Ipak, s dodatcima prehrani lako je pretjerati, pogotovo ako ne pratite zadane dnevne doze, što može uzrokovati razne negativne nuspojave na tijelo. Jedan od poznatih brandova kada su u pitanju dodatci prehrani je Vitanoval koji nudi razne zanimljive proizvode. Na njihovoj internetskoj stranici www.vitanoval.com saznajte više o njihovim proizvodima namijenjenima ženama i muškarcima.
Unos folne kiseline kroz namirnice
S druge strane, mnoge namirnice oko nas sadrže folnu kiselinu, što znači da ne morate brinuti o tome je li određena namirnica u sezoni i možete li ju pronaći u trgovinama. Samo neke namirnice s dugog popisa, koje je sadrže su: zelena salata, paprika, klice, mahune, cvjetača, raštika, grah, špinat, celer, kupus, rajčice, leća itd. S obzirom da je popis velik, folnu kiselinu veoma je lako unositi u dovoljnoj količini i kroz samu prehranu, bez obzira koja je vaša omiljena kuhinja i jeste li vegetarijanac, vegan ili pak imate neki drugi režim prehrane.